Królewski ślub oparach skandalu

Jest maj roku pańskiego 1417. Od kilku dni do królewskiego miasta Sanoka zjeżdżają najważniejsi dostojnicy państwa, których niespodziewanie wezwał miłościwie panujący król Władysław Jagiełło. Zewsząd padają pytania o powody królewskiego pośpiechu.

Elżbieta z Pileckich Granowska
Elżbieta z Pileckich Granowska, Unidentified painter, Public domain, via Wikimedia Commons

Władca wraz z orszakiem pojawił się w mieście 1 maja i wieczorem na spotkaniu z zaproszonymi gośćmi wyjawia swe plany. Następnego dnia Władysław Jagiełło zamierza wziąć ślub z Elżbietą Granowską z Pileckich. Uroczystość odbyła się w sanockim kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła, a ślubu udzielił arcybiskup lwowski Jan Mikołaj z Rzeszowa.

W chwili zaślubin z Władysławem Jagiełłą Elżbieta Granowska miała za sobą trzy małżeństwa i była matką czworga dorosłych dzieci. Jej małżonkami byli kolejno: rycerz morawski Wiseł Czambor, drugim był morawski rycerz Jan z Jičina i Wincenty z Granowa herbu Leliwa. Oficjalnie, zgodne z tradycją trzecie spotkanie z Jagiełłą, miało miejsce w Sanoku 1 maja 1417, i już na drugi dzień odbył się ślub w miejscowym kościele parafialnym, którego udzielił arcybiskup lwowski.

Małżeństwo od samego początku napotkało gwałtowne protesty szlachty. Powszechnie uważano, że na króla rzucono czary, na domiar tego wiek i kondycja zdrowotna panny młodej nie rokowały nadziei na dalsze potomstwo. W chwili małżeństwa Elżbieta miała wówczas prawdopodobne 45 lat, natomiast Władysław Jagiełło liczył wtedy 66 lat.

Jan Długosz zanotował zdarzenie, do jakiego doszło po wyjściu z kościoła królewskich małżonków, oceniany później przez potomnych jako zła wróżba. W czasie powrotu z kościoła na zamek miał padać ulewny deszcz. Dodatkowo koło powozu zapadło się w błocie i złamało, przez co nowo poślubiona małżonka królewska musiała dalszą drogę na zamek odbyć pieszo.

Po oficjalnej ceremonii w Sanoku Piotr Kmita z Sobnia podjął na swoim zamku króla Władysława wraz z Elżbietą, i tu właśnie miało się odbyć królewskie wesele.

Mimo późniejszych przeszkód władca doprowadził do koronacji Elżbiety, która odbyła się w katedrze na Wawelu 19 listopada 1417 roku. Koronacji dokonał arcybiskup Jan Mikołaj, który wcześniej udzielał parze królewskiej ślubu.

Ilustracja tyt.: „Królowie i książęta – rysunku Jana Matejki”, zbiory Polona.pl