Bochotnica
Na lessowym wzgórzu nad rzeczką Bystrą w Bochotnicy położone są ruiny XIV-wiecznego zamku Esterki, kochanki Kazimierza Wielkiego. Według tradycji bochotnicki zamek został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, gdzie mógł spotykać …
Portal historyczny
Na lessowym wzgórzu nad rzeczką Bystrą w Bochotnicy położone są ruiny XIV-wiecznego zamku Esterki, kochanki Kazimierza Wielkiego. Według tradycji bochotnicki zamek został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, gdzie mógł spotykać …
Położony na zachodnim skraju wsi, wśród podmokłych łąk rzeczki Rgilewki, gotycki zamek wzniósł ok. 1425 roku arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec. Regularne założenie wzniesione na planie prostokąta (o wymiarach 21 x …
W XV wieku w Dzikowie, należącym wówczas do rodu Ossolińskich, istniał wieżowy dwór obronny. W 1522 roku Jan Spytko Tarnowski z Wielowsi kupił Dzików (wraz z Borowem) od Andrzeja Ossolińskiego. …
Początki Janowca sięgają pierwszej połowy XIII stulecia, w którym to powstała wieś Syrokomla. Należącą w XV wieku do rodziny Janowskich wieś nabył hetman wielki koronny Mikołaj Firlej herbu Lewart. Z …
Położony na morenowym wzniesieniu średniowieczny zamek w Krągu począwszy od XV wieku stanowił siedzibę pomorskiego rodu Podewilsów. Wzmiankowaną w 1495 roku siedzibę w formie prostokątnej wieży mieszkalnej (o wymiarach 11,6 …
Jeden z najcenniejszych zabytków Polski południowo-wschodniej, jakim jest zamek w Krasiczynie, położony jest na gruntach dawnej wsi Śliwnica, na prawym brzegu Sanu. W 1. połowie XVI wieku z inicjatywy Jakuba …
Historia zamku w Krupem sięga XV wieku, kiedy to miejscowość była centrum włości rodziny Krupskich herbu Korcza. W 1492 roku Jerzy Krupski wzniósł tu niewielki zamek, jednak nie znaleziono dotychczas …
Historia Łańcuta nierozerwalnie łączy się losami rodów Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. W średniowieczu na wzgórzu Łysa Góra istniał gród obronny, będący zalążkiem dzisiejszego miasta. Po zajęciu ziemi przemyskiej przez …
W średniowieczu Lesko należało do klucza majątkowego rodu Kmitów herbu Szreniawa, których główną siedzibą rodową był pobliski zamek Sobień. Pierwszy, jeszcze drewniany, dwór obronny wzniósł w 2. połowie XV wieku …
Pierwszy, prawdopodobnie jeszcze drewniany, zamek około 1319 roku wzniósł na szczycie Góry Zamkowej kasztelan krakowski Nawój z Morawicy. Stał się on główną siedzibą rodu, rezydującego do tej pory w pobliskiej …