![Zamek Lipowiec](https://www.warownie.pl/wp-content/uploads/2024/10/3_1_0_9_21_1-348x215.jpg)
Babice (zamek Lipowiec)
W 1. połowie XIII wieku dobra babickie wraz zamkiem należały do małopolskiego rodu Gryfitów. Klemens Gryfita z Ruszczy przekazał je klasztorowi benedyktynek ze Staniątek. W 1243 roku tereny te nabył …
Portal historyczny
W 1. połowie XIII wieku dobra babickie wraz zamkiem należały do małopolskiego rodu Gryfitów. Klemens Gryfita z Ruszczy przekazał je klasztorowi benedyktynek ze Staniątek. W 1243 roku tereny te nabył …
We wczesnym średniowieczu położone nad rzeką Liwną Barciany były ważnym grodem pruskiego plemienia Bartów. Po podboju Barcji przez Krzyżaków w 1240 roku pruski gród został zaadaptowany na ich tymczasową strażnicę, …
W pobliżu położonej na ziemi dobrzyńskiej wsi Bobrowniki, na wiślanej wyspie co najmniej od XIII wieku istniał polski gród strzegący przeprawę przez rzekę. W 1377 roku ziemia dobrzyńska została nadana …
Na lessowym wzgórzu nad rzeczką Bystrą w Bochotnicy położone są ruiny XIV-wiecznego zamku Esterki, kochanki Kazimierza Wielkiego. Według tradycji bochotnicki zamek został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, gdzie mógł spotykać …
Historia Bodzentyna nierozerwalnie związana jest z pobliskim Tarczkiem, będącym od XII wieku własnością biskupów krakowskich oraz ośrodkiem administracyjnym dóbr biskupich. W połowie XIV wieku biskup krakowski Jan Bodzanta herbu Poraj …
Położony na wysokim wzgórzu (396 m n.p.m.) książęcy zamek w Bolkowie został wzniesiony w ostatniej ćwierci XIII wieku z inicjatywy księcia legnickiego Bolesława II Łysego, ostatecznie ukształtowanego przez jego syna …
Położony na zachodnim skraju wsi, wśród podmokłych łąk rzeczki Rgilewki, gotycki zamek wzniósł ok. 1425 roku arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec. Regularne założenie wzniesione na planie prostokąta (o wymiarach 21 x …
Chociaż pierwsze wzmianki o Brodnicy pojawiają się w krzyżackiej kronice Piotra z Dusburga, opisującej najazd Jaćwingów na kasztelanię michałowską w 1262 roku, to jednak trudno jednoznacznie określić początki osady. Powstała …
Pierwsze informacje o osadzie rybackiej Vissoke brzegh pochodzą z 1235 roku. W 1247 roku książę Bolesław Rogatka nadał osadzie przywilej lokacyjny na prawie średzkim. Na terenie dzisiejszego zamku prawdopodobnie znajdował …
Ziemia bytowska wraz z kasztelanią słupską w 1. połowie XIII wieku znalazło się we władaniu książąt Pomorza Gdańskiego. Na początku XIV wieku ziemia bytowska znalazła się w czasowym władaniu margrabiów …