Położony na wysokim wzgórzu (396 m n.p.m.) książęcy zamek w Bolkowie został wzniesiony w ostatniej ćwierci XIII wieku z inicjatywy księcia legnickiego Bolesława II Łysego, ostatecznie ukształtowanego przez jego syna Bolka I.
Gotycka warownia składała się wówczas z obwodu murów obronnych, wolno stojącej wieży ostatecznej obrony (o średnicy 12,3-15 m i wysokości 25 m), domu mieszkalnego oraz budynku gospodarczego. W 1. połowie XIV wieku, w czasach panowania książąt Bernarda świdnickiego oraz Bolka II Małego, zamek został rozbudowany i połączony z murami obronnymi miasta.
W 1392 roku, na mocy wcześniejszych układów, zamek w Bolkowie wraz z księstwem świdnicko-jaworskim przeszedł na własność królów czeskich. W następnym, XIV stuleciu warownia była oblegana m.in. husytów oraz mieszczan wrocławskich i świdnickich.
Na początku XVI wieku król Ferdynand I nadał warownię biskupowi wrocławskiemu w dożywocie. W 1540 roku nastąpiła renesansowa przebudowa zamku pod kierunkiem longobardzkiego architekta Jakuba Parra. Rozbudowano przede wszystkim system fortyfikacji, przystosowując je do obrony artyleryjskiej. Wieża zyskała blankowanie w formie jaskółczych ogonów.
Po śmierci biskupa w 1543 roku zamek w Bolkowie przeszedł jako lenno w ręce jego rodzinę. W 1596 roku zamek znalazł się w rękach rodu Zedlitz. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1646 roku został zajęty przez wojska szwedzkie. Jednak w 2. połowie XVII wieku bolkowska warownia straciła na znaczeniu i przestała spełniać funkcje obronne.
W 1703 roku warownia wraz z miastem zostają sprzedane cystersom z Krzeszowa, którzy przebudowali część zamkowych wnętrz. W 1810 roku w następstwie sekularyzacji zakonu zamek przeszedł na własność państwa pruskiego i zaczęła popadać w ruinę. W 1913 roku powołano Verein für Heimatpflege (Bolkowskie Towarzystwo Regionalne), które miało na celu ożywieniu ruchu turystycznego, jednak wybuch I wojny światowej nie pozwolił na realizację planów. W 1922 r. odbudowany został Dom Niewiast, którego parter zagospodarowano na schronisko młodzieżowe, a piętro na muzeum regionalne.
Po II wojnie światowej na zamku wielokrotnie prowadzono badania archeologiczne. Obecnie na zamku w Bolkowie mieści Muzeum Zamek Bolków, oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Książęcy zamek w Bolkowie znajduje się na dolnośląskim Szlaku zamków piastowskich.
Ilustracja tyt.: T. Blätterbauer, źródło: Polona.pl
Jeśli podoba się Wam to, co czytacie – wesprzyjcie wirtualną kawą.