Bodzentyn

Zamek w Bodzentynie

Historia Bodzentyna nierozerwalnie związana jest z pobliskim Tarczkiem, będącym od XII wieku własnością biskupów krakowskich oraz ośrodkiem administracyjnym dóbr biskupich. W połowie XIV wieku biskup krakowski Jan Bodzanta herbu Poraj lokował Bodzentyn na gruntach wsi Tarczek, wznosząc na wzgórzu nad rzeką Psiarką drewniany dwór.

Zamek w Bodzentynie
Ruiny zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie (zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Biskupi dwór dość szybko uległ zniszczeniu, dlatego też 2. połowie XIV wieku z inicjatywy kolejnego biskupa krakowskiego — Floriana z Mokrska herbu Jelita wzniesiono piętrowy budynek pałacowy z czworoboczną wieżą. Całe założenie otoczono fosą i połączono z murami miejskimi.

W czerwcu 1410 roku na zamku w Bodzentynie zatrzymał się król Władysław Jagiełło, zdążający na koncentrację armii przed bitwą grunwaldzką.

W latach 1488-1503 z fundacji kardynała Fryderyka Jagiellończyka wzniesiono trzykondygnacyjne skrzydło, tzw. Dom Wielki. W jego przyziemiu znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, pierwsze piętro pełniło funkcje mieszkalne, natomiast drugie — reprezentacyjne.

W XVI stuleciu biskup Franciszek Krasiński rozpoczął przebudowę gotyckiego zamku w renesansową rezydencję biskupią. Powstały wówczas m.in. krużganki od strony dziedzińca. Natomiast w czasach biskupa Piotra Myszkowskiego przeprowadzono prace we wnętrzach skrzydła wschodniego oraz restaurację skrzydła północnego.

Zamek w Bodzentynie
Ruiny zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie (zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego)

W kolejnym stuleciu, nastąpiły kolejne przekształcenia biskupiej rezydencji. W 1. połowie XVII wieku, w czasach biskupów Piotra Tylickiego i Piotra Gembickiego, wzniesiono bramę przylegającą do Domu Wielkiego oraz nowy dom południowy.

W czasach urzędowania biskupów Andrzeja Trzebickiego i Jana Małachowskiego nastąpiły kolejne przebudowy zamku na barokowy pałac prawdopodobnie według planów Jana Solariego. Rozebrano średniowieczną wieżę, zasypano część fosy, do korpusu Domu Wielkiego dostawiono dwa skrzydła — północne wykorzystując mury średniowiecznego budynku oraz południowe z włączonym budynkiem bramnym. Dziedziniec zamkowy połączono z przedzamczem wjazdem przez most i bramę z różowego piaskowca.

W 1789 roku Sejm Czteroletni zdecydował o upaństwowieniu dóbr biskupich. W 1797 roku bodzentyńska rezydencja została przejęta przez władze austriackie, które użytkowały ją jako spichlerz i szpital wojskowy.

W 1815 roku zamek w Bodzentynie został ostatecznie opuszczony i zaczął popadać w ruinę, stając się źródłem budulca dla okolicznej ludności. Dopiero w 1911 roku pozostałości zamku znalazły się pod opieką komisji rządowej. Po zakończeniu I wojny światowej jego teren został uporządkowany, a mury zostały częściowo zabezpieczone. Nie powstrzymało to jednak dalszej degradacji obiektu. Po II wojnie światowej, w latach 1965-1968, przeprowadzono badania archeologiczno-architektoniczne.

Władze gminy dotychczas dokonywały sporadycznych napraw i porządków rezydencji. Dopiero w jesienią 2023 roku opublikowały rozpoczęły prace przy rewitalizacji zamku.

Fot. tyt.: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jeśli podoba się Wam to, co czytacie – wesprzyjcie wirtualną kawą.

Postaw mi kawę na buycoffee.to