
Nowe
Początki położonego na wysokiej, 50-metrowej skarpie lewego brzegu Wisły grodu w Nowem sięgają przełomu XII i XIII wieku. Wraz z grodem w Świeciu kontrolował ruch na Wiśle. Znaczenie grodu podkreśla …
Portal historyczny
Początki położonego na wysokiej, 50-metrowej skarpie lewego brzegu Wisły grodu w Nowem sięgają przełomu XII i XIII wieku. Wraz z grodem w Świeciu kontrolował ruch na Wiśle. Znaczenie grodu podkreśla …
Na przełomie XII i XIII wieku na stromym wzgórzu, położonym w rozwidleniu rzek Osy i Wardęgi istniał słowiański gród obronny. W 1222 roku został on nadany wraz z okolicznymi dobrami …
Początki osadnictwa w okolicach dzisiejszego Gniewu sięgają neolitu. We wczesnym średniowieczu istniało tu szereg grodów i osad oraz przebiegał szlak bursztynowy, którym kupcy podążali nad Bałtyk. Pierwsze wzmianki o położonym …
Ziemia bytowska wraz z kasztelanią słupską w 1. połowie XIII wieku znalazło się we władaniu książąt Pomorza Gdańskiego. Na początku XIV wieku ziemia bytowska znalazła się w czasowym władaniu margrabiów …
Świecie jest jednym z najstarszych miast pomorskich, założonym pierwotnie na wysokim brzegu Wisły, prawdopodobnie w okolicy późniejszego klasztoru bernardynów. Pierwsze wzmianki o miejscowości, będącej wówczas jedną z siedzib księcia Grzymisława, …
W średniowieczu Lębork był niewielką osadą położoną na terenie kasztelanii białogardzkiej. Aneksja Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków w 1308 roku spowodowała konflikt z księciem Przybysławem II, kasztelanem pomorskim. Wówczas została zniszczona …
We wczesnym średniowieczu położone nad rzeką Liwną Barciany były ważnym grodem pruskiego plemienia Bartów. Po podboju Barcji przez Krzyżaków w 1240 roku pruski gród został zaadaptowany na ich tymczasową strażnicę, …
W pobliżu położonej na ziemi dobrzyńskiej wsi Bobrowniki, na wiślanej wyspie co najmniej od XIII wieku istniał polski gród strzegący przeprawę przez rzekę. W 1377 roku ziemia dobrzyńska została nadana …
W 1. połowie XIII wieku położone na pograniczu mazowiecko-pruskim okolice Działdowa wraz z ziemią sasińską znajdowały się we władaniu książąt mazowieckich. W 1257 roku książę kujawski Kazimierz, syn Konrada I …
W XI wieku na terenie dzisiejszej Góry Zamkowej istniał wczesnośredniowieczny gród (castrum Grudomzch), o którym prawdopodobnie wspomina dokument księcia Bolesława Szczodrego z 1065 roku, w którym zrzekł się czynszów z …