Królewski ślub w oparach skandalu

Maj roku pańskiego 1417. Od kilku dni do królewskiego miasta Sanoka zjeżdżają najważniejsi dostojnicy państwa, których niespodziewanie wezwał miłościwie panujący król Władysław Jagiełło. Zewsząd padają pytania o powody królewskiego pośpiechu.

Królewski ślub
Elżbieta z Pileckich Granowska, Wikimedia Commons

Władca wraz z orszakiem pojawił się w mieście 1 maja i wieczorem na spotkaniu z zaproszonymi gośćmi wyjawia swe plany. Następnego dnia Władysław Jagiełło zamierza wziąć ślub z Elżbietą Granowską z Pileckich. Uroczystość odbyła się w sanockim kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła, a ślubu udzielił arcybiskup lwowski Jan Mikołaj z Rzeszowa.

W chwili zaślubin z Władysławem Jagiełłą Elżbieta Granowska miała za sobą trzy małżeństwa i była matką czworga dorosłych dzieci. Jej małżonkami byli kolejno: rycerz morawski Wiseł Czambor, drugim był morawski rycerz Jan z Jičina i Wincenty z Granowa herbu Leliwa. Oficjalnie, zgodne z tradycją, trzecie spotkanie z Jagiełłą miało miejsce w Sanoku 1 maja 1417 roku. Już następnego dnia odbył się ślub w miejscowym kościele parafialnym, którego udzielił arcybiskup lwowski.

Małżeństwo od samego początku napotkało gwałtowne protesty szlachty. Powszechnie uważano, że na króla rzucono czary, na domiar tego wiek i kondycja zdrowotna panny młodej nie rokowały nadziei na dalsze potomstwo. W chwili małżeństwa Elżbieta miała wówczas prawdopodobne 45 lat, natomiast Władysław Jagiełło liczył wtedy 66 lat.

Jan Długosz zanotował zdarzenie, do jakiego doszło po wyjściu z kościoła królewskich małżonków, oceniany później przez potomnych jako zła wróżba. W czasie powrotu z kościoła na zamek miał padać ulewny deszcz. Dodatkowo koło powozu zapadło się w błocie i złamało, przez co nowo poślubiona małżonka królewska musiała dalszą drogę na zamek odbyć pieszo.

Po oficjalnej ceremonii w Sanoku Piotr Kmita podjął na swoim zamku króla Władysława wraz z Elżbietą, i tu właśnie miało się odbyć królewskie wesele.

Mimo późniejszych przeszkód władca doprowadził do koronacji Elżbiety, która odbyła się w katedrze na Wawelu 19 listopada 1417 roku. Koronacji dokonał arcybiskup Jan Mikołaj, który wcześniej udzielał parze królewskiej ślubu.

Ilustracja tyt.: fragment pocztówki ze zbiorów Biblioteki Narodowej