
Załuż (zamek Sobień)
Początki istnienia powstania zamku Sobień giną w mrokach średniowiecza. Prawdopodobnie w czasach książąt ruskich wzniesiono na szczycie wzgórza Sobień (ok. 451 m n.p.m.) drewnianą siedzibę. Po 1340 roku murowanego zamku …
Portal historyczny
Początki istnienia powstania zamku Sobień giną w mrokach średniowiecza. Prawdopodobnie w czasach książąt ruskich wzniesiono na szczycie wzgórza Sobień (ok. 451 m n.p.m.) drewnianą siedzibę. Po 1340 roku murowanego zamku …
W średniowieczu Szydłowiec był głównym ośrodkiem klucza majątkowego Odrowążów, którzy z czasem przyjęli nazwisko Szydłowieckich. Na przełomie XIV i XV wieku osada otrzymała prawa miejskie. W 1427 roku wzmiankowana jest …
Zamek w Mirowie został wzniesiony w połowie XIV wieku w czasach Kazimierza Wielkiego. Początkowo była to kamienna strażnica podlegająca pod pobliski zamek w Bobolicach. Mirowska strażnica początkowo należała do rodziny …
Pierwszy, prawdopodobnie jeszcze drewniany, zamek około 1319 roku wzniósł na szczycie Góry Zamkowej kasztelan krakowski Nawój z Morawicy. Stał się on główną siedzibą rodu, rezydującego do tej pory w pobliskiej …
Początki Janowca sięgają pierwszej połowy XIII stulecia, w którym to powstała wieś Syrokomla. Należącą w XV wieku do rodziny Janowskich wieś nabył hetman wielki koronny Mikołaj Firlej herbu Lewart. Z …
W XV wieku w Dzikowie, należącym wówczas do rodu Ossolińskich, istniał wieżowy dwór obronny. W 1522 roku Jan Spytko Tarnowski z Wielowsi kupił Dzików (wraz z Borowem) od Andrzeja Ossolińskiego. …
Założony w XIII wieku przez książąt halicko-włodzimierskich Rzeszów został po 1340 roku zajęty przez króla Kazimierza Wielkiego i przyłączony do Korony. W rękach władcy pozostawał do 1354 roku, w którym …
Początki zamku w Suchej Beskidzkiej sięgają 2. połowy XVI wieku. Pochodzący z Florencji złotnik krakowski Gaspar Castiglione kupił dobra suskie od Stanisława Słupskiego, przyjmując od ich nazwy polskie nazwisko Suski. …
Położony na zachodnim skraju wsi, wśród podmokłych łąk rzeczki Rgilewki, gotycki zamek wzniósł ok. 1425 roku arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec. Regularne założenie wzniesione na planie prostokąta (o wymiarach 21 x …
Położony na morenowym wzniesieniu średniowieczny zamek w Krągu począwszy od XV wieku stanowił siedzibę pomorskiego rodu Podewilsów. Wzmiankowaną w 1495 roku siedzibę w formie prostokątnej wieży mieszkalnej (o wymiarach 11,6 …