Początki zamku w Suchej Beskidzkiej sięgają 2. połowy XVI wieku, kiedy to pochodzący z Florencji złotnik krakowski Gaspar Castiglione kupił dobra suskie od Stanisława Słupskiego, przyjmując od nazwy dóbr polskie nazwisko Suski. W tym czasie u stóp góry Jasień wzniósł dwór obronny, będący zalążkiem obecnego zamku. Jego pozostałości stanowią obecnie część południowego skrzydła rezydencji.
Potomkowie Kaspra Suskiego stosunkowo szybko roztrwonili rodową fortunę, a ich majątek wraz z dworem w 1608 roku trafił w ręce Komorowskich. Pierwszy właściciel z tego rodu, Piotr Komorowski, w latach 1608-1614 znacznie rozbudował dotychczasową siedzibę w okazałą renesansową rezydencję magnacką. Powstał wówczas, do dziś zachowany, trójskrzydłowy układ zamku. Przy pracach budowlanych brał prawdopodobnie udział Paweł Baudarth, architekt Mikołaja Zebrzydowskiego z pobliskiej Kalwarii.
W 1665 roku zamek suski znalazł się w rękach rodu Wielopolskich, którzy byli w jego posiadaniu aż do 1843 roku. Na początku XVIII wieku, Anna z Lubomirskich Wielopolska dokonała kolejnej rozbudowy zamku, dostawiając dwie bliźniacze wieże oraz modernizując wnętrza skrzydła południowego na tzw. francuską modę.
W 1843 roku zamek zamek suski kupił hrabia Aleksander Branicki. Jego syn, Władysław, w latach 1882–1887 przeprowadził generalną restaurację zamku pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego. Rozebrano wówczas od strony wschodniej mur obronny, otaczający rezydencję, wznosząc na jego miejscu ogrodzenie z żelaznych prętów. Niestety kilkanaście lat później, w 1905 roku, zamek zniszczył pożar. Jego odbudowy podjął się ponownie ten sam architekt.
Podczas I wojny światowej na zamku mieścił się szpital dla żołnierzy. W 1922 zamek przeszedł w ręce Tarnowskich, w których rękach znajdował się do wybuchu II wojny światowej, podczas której mieścił się w jego wnętrzach niemiecki garnizon. Po zakończeniu działań wojennych opuszczony i ograbiony zamek stał się siedzibą szkoły średniej. W 1975 roku Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu zdecydowały o otwarciu w nim filii muzeum. Rozpoczęto wówczas restaurację obiektu, jednak z braku funduszy prace zostały przerwane w latach 80. XX wieku. W 1996 roku zamek suski został przejęty przez Gminę Sucha Beskidzka. Obecnie na zamku mieści się Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz hotel i restauracja „Kasper Suski”.
Fot. tyt.: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
Jeśli podoba się Wam to, co czytacie – wesprzyjcie wirtualną kawą.