Pierwsze założenie obronne w Karpnikach (ówczesny Vischbach) powstało w XIV wieku z inicjatywy rycerza Czirna. Składało się z budynku mieszkalnego i cylindrycznej wieży. W 1369 roku jako właściciel wzmiankowany był Clericus von Bolitz, a w kolejnych dekadach zamek często zmieniał właścicieli, w tym rycerzy Cuncze von Predel i Cuncze Beeler von Rychenbach. W 1475 Kacper Schoff-Gotsch rozbudował zamek, tworząc kompleks z dziedzińcem, otoczony fosą.
W 1580 roku Adam Schoff Gotsch sprzedał posiadłość Friedrichowi baronowi von Kanitz und Talowitz, który rozpoczął przebudowę w stylu renesansowym. Prace zakończono w 1603 roku, mimo zniszczeń spowodowanych przez uderzenie pioruna. W XVII i XVIII wieku obiekt przechodził drobne przekształcenia, m.in. nadbudowę kondygnacji i zmianę hełmu wieży.
W XIX wieku zamek nabył książę Wilhelm von Hohenzollern, brat króla Prus, i zlecił jego neogotycką przebudowę architektowi Friedrichowi Augustowi Stülerowi. Powstał także romantyczny park z licznymi obiektami, m.in. Chatą Marianny, cieplarnią i pomnikiem Archanioła Michała. W zamku utworzono muzeum, bibliotekę oraz przestrzeń towarzyską goszczącą europejską arystokrację.
Podczas II wojny światowej w zamku funkcjonowała składnica muzealna z dziełami sztuki zrabowanymi przez nazistów. Po wojnie obiekt był kolejno szkołą, domem dla dzieci niepełnosprawnych oraz ośrodkiem kolonijnym. Od lat 70. XX wieku niszczał, mimo kilku prób renowacji.
W 2009 roku rozpoczęto prace restauratorskie, które doprowadziły do otwarcia ekskluzywnego hotelu w 2014 roku. Wnętrza zamku zaadaptowano z poszanowaniem historycznego wystroju, zachowując m.in. malowidła renesansowe. Dziś dziedziniec i park są dostępne dla zwiedzających, natomiast wnętrza pozostają do dyspozycji gości hotelowych.
Ilustracja tyt.: Ludwik Eduard Lütke. źródło: Polona.pl