W sercu Warszawy, przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy stolicy – Aleje Ujazdowskie, położony jest uroczy pałac Sobańskich, właścicieli mazowieckiego Guzowa.
W 1853 roku na miejscu obecnego pałacu wzniesiono renesansową willę zaprojektowaną przez Juliana Ankiewicza dla Anieli z Ostrowskich Bławackiej. Kilka lat później, bo już w 1861 roku posesja znalazła się w rękach Aleksandra Bobrownickiego. Kolejnym jej właścicielem został hrabia Ludwik Krasiński, który odsprzedał ją Emilii z Łubieńskich Sobańskiej, żonie hrabiego Feliksa Sobańskiego.
Z inicjatywy hrabiny w 1876 roku wzniesiono nowy budynek według projektu Leandra Marconiego. Wówczas przebudowano dotychczasową willę Ankiewicza na neorenesansowy pałac z tarasem. Przed budynkiem umieszczono posąg – kopię Dawida Donatella. Natomiast po obu stronach budynku wzniesiono niewielkie oficyny. W 1912 roku pałac ozdobiono popiersiami królów Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.
W latach 1921–1923 pałac stał się rezydencją Karola Jaroszyńskiego. W latach 30. znajdujący za pałacem ogród rozparcelowano, wytyczając w jego miejscu aleję Przyjaciół.
Uszkodzony podczas powstania warszawskiego pałac Sobańskich został odbudowany w 1947 roku, stając się tymczasową siedzibą Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. Następnie był siedzibą Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu i Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.
Na początku lat 90. XX wieku w pałacu mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego, później Instytutu Lecha Wałęsy. Obecnie mieści się tutaj m.in. Klub Polskiej Rady Biznesu.
Fot. tyt.: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
Jeśli podoba się Wam to, co czytacie – wesprzyjcie wirtualną kawą.