Ostróg

Zamek w Ostrogu

Pierwsza wzmianka o grodzie w Ostrogu pojawia się w Kronice Nestora pod rokiem 1100. W wyniku walk pomiędzy książętami ruskimi Ostróg znalazł się w granicach Księstwa Wołyńskiego. W 1320 roku Wołyń wraz Ostrogiem został opanowany przez wielkiego księcia litewskiego Giedymina, który powierzył zarząd zdobytymi ziemiami miejscowość swojemu synowi Lubartowi. Jednakże już w 1341 roku król Kazimierz Wielki podbił Ruś, przyłączając ją do Korony, wyznaczając na rządcę Daniela Wasylowicza (protoplasty rodu Ostrogskich).

Zamek w Ostrogu
Zamek w Ostrogu (fot. J. Bułhak, źródło: Polona.pl)

W połowie XIV wieku na miejscu grodu książę Daniel Ostrogski wzniósł nowy zamek, będący w rękach rodu aż do XVII wieku. W XV stuleciu rodową siedzibę wojewoda kijowski Konstanty Wasyl Ostrogski rozbudował rodową rezydencję. Dzięki przebudowie z przełomu XVI i XVII wieku, zainicjowanej przez Konstantego II Ostrogskiego, zamek uzyskał renesansowy charakter.

Po śmierci wojewody wołyńskiego Janusza Ostrogskiego, ostatniego z rodu, zamek przechodził z rąk do rąk. Należał m.in. do Zasławskich, Lubomirskich. Małachowskich. Na początku XIX wieku kolejni właściciele zrujnowanej warowni wznieśli w Ostrogu dwór na swoją rezydencję.

Do dziś z zamku książąt Ostrogskich zachowała się m.in. monumentalna baszta z renesansową attyką.

Fot. tyt.: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jeśli podoba się Wam to, co czytacie – wesprzyjcie wirtualną kawą.

Postaw mi kawę na buycoffee.to