Lida

Zamek w Lidzie

Lida jest niewielkim miasteczkiem w północno-zachodniej Białorusi, położonym na pograniczu Litwy i Rusi. W południowo-wschodniej części miejscowości na płaskim wzniesieniu usytuowany jest XIV-wieczna warownia.

Zamek w Lidzie
Zamek w Lidzie (zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Zamek w Lidzie został wzniesiony w 1323 roku przez księcia litewskiego Giedymina. Była to potężna twierdza wzniesiona na planie czworoboku z dwiema wieżami w przeciwległych narożach. Zwieńczone krenelażem mury obronne, o grubości około 2 m, sięgały 12 m wysokości. Wjazd na dziedziniec zamkowy prowadził przez most zwodzony we wschodniej części murów.

Po śmierci Giedymina Lida wraz z zamkiem przeszła w ręce jego syna Olgierda, stając się głównym grodem księstwa lidzkiego. W 1392 roku zamek lidzki został zdobyty przez Witolda przy pomocy wojsk krzyżackich. Kolejne oblężenie warowni przez Zakon w 1394 roku było bezskuteczne.

Latem 1405 roku Witold uwięził na zamku lidzkim żonę i dzieci księcia smoleńskiego Jerzego Światosławicza. Z tego powodu w 1406 roku warownia była bezskutecznie oblegana przez księcia smoleńskiego.

W 1422 roku w Lidzie zatrzymał się Władysław Jagiełło z poślubioną w Nowogródku księżniczką Zofią Holszańską, wraz z towarzyszącym im licznym dworem.

Zamek w Lidzie
Zamek w Lidzie (zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego)

W XVII wieku, podczas wojen szwedzkich i moskiewskich, Lida wraz z zamkiem była zdobywana i niszczona. W 1655 roku warownia lidzka została zdobyta przez oddziały kozackie Iwana Zołotarienki, natomiast w 1659 roku zaatakowały ją wojska moskiewskie dowodzone przez Iwana Chowańskiego. Jednak największych zniszczeń doznał zamek w Lidzie w 1710 roku. Podczas III wojny północnej został on spalony prze wojska szwedzkie Karola II.

Po pożarze miasta w 1791 roku rozpoczęto rabunkową rozbiórkę murów zamkowych ma materiał budowlany. Podczas powstania w 1794 na terenie zamku doszło do starcia pomiędzy wojskami Tadeusza Kościuszki i wojskami rosyjskimi.

W XIX stuleciu zamek lidzki pozostawał w ruinie. Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym lokalne władze polskie rozpoczęły odbudowę zamku. Na jego dziedzińcu zamkowym znajdowało się boisko przysposobienia wojskowego. Dopiero w latach 80. XX wieku przystąpiono do odbudowy warowni. Podczas przeprowadzonych prac zrekonstruowano m.in. wieżę i drewnianą galerię obronną ciągnącą się wzdłuż korony murów ze strzelnicami. Obecnie na terenie warowni odbywają się turnieje rycerskie oraz festyny kulturalne. W jednej z wież zamkowych znajduje się muzeum.

Fot. tyt.: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jeśli podoba się Wam to, co czytacie – wesprzyjcie wirtualną kawą.

Postaw mi kawę na buycoffee.to