fbpx

Moszna – zamek czy pałac?

Moszna jest bodajże jedną z najbardziej znanych miejscowości Opolszczyzny. A to za sprawą znajdującego się w niej pałacu Tiele-Wincklerów, promowanego jako zamek. Pomimo kontrowersji związanych z nazewnictwem, swoją sławę pałac w Mosznej zawdzięcza wręcz bajkowemu wyglądowi.

Pałac w Mosznej (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Początki rezydencji w Mosznej sięgają połowy XVIII wieku, kiedy to powstał barokowy pałac. W tym okresie majątek należał do Georga Wilhelma von Reisewitz, nadmarszałka dworu króla pruskiego . W 2. połowie XVIII wieku majątek przeszedł w ręce rodziny von Seherr-Thoss. W ich rękach Moszna była do 1853 roku, kiedy to nabył ją Heinrich von Erdmannsdorf. Ten z kolei sprzedał ją w 1866 roku rodzinie Tiele-Wincklerom.

Po pożarze w nocy z 2 na 3 czerwca 1896 roku z inicjatywy Franza-Huberta von Tiele-Wincklera nadano obecną rezydencji. Odbudowano częściowo zniszczony barokowy pałac. Przed 1900 rokiem wzniesiono neogotycką część wschodnią z oranżerią.

W latach 1904, 1911 oraz 1912 gościem polowań urządzanych przez Franza-Huberta hr. Tiele-Wiencklera był cesarz Wilhelm II, dla którego w latach 1911-1913 wzniesiono neorenesnasowe skrzydło zachodnie. Rodzina Tiele-Winckler opuściła swoją bajkową rezydencję w Mosznej wiosną 1945 roku, uchodząc do Niemiec przed nadciągającą armią czerwoną.

W roku 1945 w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej. W tym okresie zdewastowano większość pałacowego wyposażenia oraz wywieziono większość przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb. Po wojnie w pałacu na krótko mieściły się różne instytucje. Dopiero w 1966 roku stał się siedzibą sanatorium w Branicach, a od 1972 roku Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyczno-Sanatoryjnego. Od 2013 roku, po utworzeniu przez Urząd Marszałkowski spółki Moszna Zamek sp. z o.o., funkcjonuje tu hotel i restauracja.

Fot. tyt.: Narodowe Archiwum Cyfrowe