Ratno Dolne

Pierwszy zamek rycerski w Ratnie Dolnym wzniesiono w połowie XIV wieku z inicjatywy rodu Panowiców, którym został odebrany za spiskowanie przeciwko królowi czeskiemu Przemysłowi II Ottokarowi. Na początku XVI wieku warownia znalazła się w rękach hrabiego Ulryka vom Hardegga, który w 1505 roku wzniósł nowy murowany zamek.

Ratno Dolne
Zamek w Ratnie Dolnym, fot. Dawid Galus, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

W 2. połowie XVI wieku kolejny właściciel, Baltazar von Reichenbach, przebudował warownię w renesansową rezydencję. W roku 1645, podczas wojny trzydziestoletniej, zamek został poważnie zniszczony przez Swedów. Został on jednak odbudowany w połowie XVII stulecia. W 1675 roku został zakupiony przez kupca Daniela Paschasiusa von Osterberga.

W połowie XIX stulecia znalazł się w rękach szkockiego rodu von Johnston, którzy dokonali kolejnych modernizacji i przebudów zamku. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku rezydencja była użytkowana przez PGR oraz kilka innych instytucji. W latach 1972 i 1985 przeprowadzano doraźne remonty zamku. W 1996 roku ponownie stał się własnością prywatną, jednak dwa lata później został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru.

Fot. tyt.: Pietras1988 at Polish Wikipedia., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons