Słupsk

Nad rzeką Słupią istniała kasztelania, którą pod koniec XIV wieku z inicjatywy księcia Warcisława VII zaczęto przekształcać w rezydencję książęcą. Jednak budowa zamku spotkała się z oporem mieszczan i dopiero w 1507 roku Bogusław X stanął nad Słupią nowe zabudowania zamkowe. Sąsiadujący z zamkiem dawny klasztor Dominikanów przekształcono w zaplecze gospodarcze zamku.

Słupsk
Zamek książąt pomorskich w Słupsku, fot. Tomasz Górny (Nemo5576), CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

W latach 1580-1587 książę Jan Fryderyk przekształcenie zamku w renesansową rezydencję z ozdobną wieżą. Przebudowano wówczas zabudowania przedzamcza, wznosząc nowe budynki szachulcowe.

Pod koniec XVII wieku słupski zamek znalazł się w rękach Hohenzollernów, co przyczyniło się do dewastacji zamku. W drugiej połowie XVIII wieku przebudowano go na koszary wojskowe, zaś po pożarze w 1821 roku urządzono w nim magazyny zbożowe.

Po II wojnie światowej zamek został gruntownie wyremontowano. Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W salach wystawowych zamku można obejrzeć m.in. jedną z największych kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.

Fot. tyt.: Kerttu from Poland, CC0, via Wikimedia Commons