Kliczków

Zamek Kliczków wzniesiono u schyłku XIII wieku z inicjatywy Bolka I Surowego. Warownia, wybudowana na skarpie rzeki Kwisy, była elementem systemu obronnego książąt świdnicko-jaworskich.W 1369 roku księżna Agnieszka przekazała zamek w zarząd Cunemanowi Sydliczowi.

Kliczków
Zamek Kliczków, fot. Mchytrowski, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

W następnych latach zamek w Kliczkowie przechodził ona z rąk do rąk, będąc rezydencją wielu rodów, m.in. Kittlitzów, Zaeidlitzów oraz Rechenbergów. W 2. połowie XVI stulecia Rechenbergowie przebudowali średniowieczny zamek w renesansową rezydencję.

Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej Kliczków stał się własnością rodziny von Schellendorfów. W połowie XVIII wieku kliczkowski zamek nabyła rodzina von Promnitzów, właścicieli rezydencji w Pszczynie i Żarach.

Wskutek rodzinnych koligacji w latach 60. XVIII wieku Kliczków przeszedł w ręce rodziny Solms-Baruth, która była w jego posiadaniu aż do konfiskaty majątku przez nazistów na skutek aresztowań po nieudanym zamachu na Hitlera.

W okresie wojen napoleońskich majątek kliczkowski został zniszczony i rozgrabiony przez wojska napoleońskie. W 2 połowie XIX wieku rezydencja została gruntownie przebudowywana, dzięki czemu stworzono eklektyczną rezydencję.

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą różnych instytucji. Jednak pożar w 1949 roku zniszczył część zabudowań i zamek powoli chylił się ku upadkowi. W latach 70. XX wieku zrujnowany zamek przejmuje Politechnika Wrocławska, która ograniczyła się jedynie do prac zabezpieczających.

Pod koniec XX wieku ruiny zamku nabyła firma z Wrocławia, która przeprowadziła kompleksową odbudowę. Obecnie w Zamku Kliczków znajduje się centrum konferencyjne, hotel oraz centrum SPA i rekreacji.

Fot. tyt.: Alfista33, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons