Niemodlin

W 1313 roku na lewym brzegu Ścinawy Niemodlińskiej książę Bolesław I, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Jej wyglądu nie można odtworzyć, gdyż pierwotna gotycka budowla wtopiła się w późniejsze renesansowe mury.

Niemodlin
Zamek w Niemodlinie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Niemodliński zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W 1428 roku zniszczyli go husyci, w 1552 roku przez pożar. Nie oszczędziła również zamku wojna trzynastoletnia.
Po katastrofalnym pożarze Niemodlina w 1552 roku, zniszczony zamek został przejęty w zastaw przez hrabiego von Logau. Kolejnymi jego właścicielami były niemieckie rody Pücklerów, Promnitzów i von Praschma.

W XVI i XVII wieku książęca warownia została przebudowana na renesansową rezydencję wznesioną wokół prostokątnego dziedzińca z arkadami. Pod koniec XVIII stulecia zmieniono wystrój zamkowych wnętrz oraz dokonano przeróbek na poszczególnych kondygnacjach. Podczas kolejnych prac w XIX wieku częściowo zamurowano arkady oraz przebudowano kaplicę.

Zamek w Niemodlinie do 1945 roku pozostawał w rękach rodziny von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej. Przez 10 lat stał opuszczony i niszczejący. Dopiero w 1990 roku zrujnowany zamek kupił prywatny inwestor. W jego murach Jan Jakub Kolski nakręcił film Jasminum, który miał premierę w 2006 roku. W tym samym roku właścicielem zabytku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego. W 2015 roku zamek w Niemodlinie trafił w ręce nowego właściciela, spółki Centrum z Łodzi.

Fot. tyt.: Narodowe Archiwum Cyfrowe