Łagów

Pierwsza wzmianka o Łagowie pochodzi z 1251 roku. Początkowo był własnością Templariuszy, a od 1285 roku siedzibą ich komandorii. W 1300 roku Łagów został przejęty przez margrabiów brandenburskich, którzy jeszcze w tym samym roku sprzedali rycerzowi Albrechtowi de Klepitz.

Łagów
Zamek Joannitów w Łagowie (fot. archiwum Grażyny Rutowskiej/Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W połowie XIV wieku Łagów stał się własnością rycerskiego zakonu joannitów, który wkrótce przystąpił do budowy zamku, lokalizując go na wzgórzu morenowym na przesmyku między jeziorami: Trześniowskim od północy i Łagowskim od południa. Szybko został wzniesiony wysoki czworoboczny budynek o wysokości 12 metrów, następnie wybudowane zostały mury dookoła zamku ze strzelnicami. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami. Pod koniec XIV wieku na zamku utworzono komandorię.

Na początku XVI wieku, na rozkaz ówczesnego komandora Liboriusa von Schapelowa, wzniesiono 24-metrową wieżę. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał.

W 1810 roku, po kasacie zakonu joannitów, zamek stał się własnością Prus, a następnie własnością prywatną. Obecnie na zamku znajduje się hotel i restauracja.

Fot. tyt.: archiwum Grażyny Rutowskiej/Narodowe Archiwum Cyfrowe