Prezentacja obrazu A. Hoffmana „Bitwa pod Heilsbergiem”

W najbliższą niedzielę, 11 sierpnia, w Sali Obrad zamku W Lidzbarskim odbędzie się uroczysta prezentacja obrazu Antona Hoffmanna Bitwa pod Heilsbergiem.

Materiał Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, znana także jako bitwa pod Heilsbergiem, rozegrała się w dniach 10-11 czerwca 1807 roku i była ważnym wydarzeniem w wojnie Napoleona Bonapartego z IV koalicją w kampanii 1806-1807. Walczono na polach wsi Łaniewo, Bobrowniki, Długołęka i Lauda położonych na zachód od miasta. Pod względem liczebności biorących w niej udział wojsk francuskich przeciw rosyjsko-pruskim była największą bitwą w tej wojnie stoczoną na terenach dzisiejszej Polski. Pomimo że jest uznawana za nierozstrzygniętą, to stała się powodem do chwały obu armii. Bohaterom bitwy stawiano pomniki, powstawały obrazy batalistyczne.

Obraz (6 x 3 m) pędzla Antona Hoffmanna ukazuje wybrany, najważniejszy z propagandowego punktu widzenia epizod bitwy pod Lidzbarkiem, czyli zdobycie orła francuskiego 55. pułku piechoty liniowej. Scena zdobycia orła na drzewcu pułkowego sztandaru ginie w ogólnym tumulcie, a uwagę widza przyciąga pierwszy plan z dynamiczną grupą czarnych huzarów. W tle bitwy, na osi obrazu, majaczy widok Lidzbarka Warmińskiego, z sylwetami gotyckiego zamku biskupów i kościoła parafialnego. Widok ten nie oddaje jednak prawdy historycznej, ponieważ malarz, posługując się otrzymaną fotografią, przedstawił miasto od północnego wschodu, czyli dokładnie odwrotnie w stosunku do pola bitwy.

Źródło: Muzeum Warmii i Mazur