Muzeum Ziemi Nidzickiej

Zamek krzyżacki w Nidzicy kusi nie tylko swoją monumentalną architekturą czy noclegiem „U Komtura”. Można także cofnąć się w czasie, poznając dzieje ziemi nidzickiej.

Muzeum Ziemi Nidzickiej
Fot. Dawid Galus [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

W czterech salach zamkowego przyziemia znajduje ekspozycja historyczna „Z dziejów Ziemi Nidzickiej”. W pierwszej sali prezentowane są eksponaty ukazujące najstarszą historię Prusów, zamku i miasta. W drugiej sali zobaczyć można zdjęcia Nidzicy sprzed I i II wojny światowej, piękne kafle mazurskie oraz pisane gotykiem wydawnictwa, adresowane do Mazurów. Zbrojownia (trzecia sala) mieści kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem. Z kolei czwarta sala poświęcona jest etnografii. Znajduje się w niej wyposażenie mazurskich chałup oraz sprzęty użytku domowego.

Na pierwszym piętrze zamku znajduje się galeria Hieronima Skurpskiego, w której znajdują się grafiki i obrazy jednego z najwybitniejszych artystów Warmii i Mazur.

Zamek i muzeum są czynne: od wtorku do soboty w okresie od października do kwietnia, zaś w pozostałym okresie – codziennie. Wstęp jest płatny.