Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Odwiedzając Pszczynę nie sposób pominąć zamek pszczyński i znajdujące się w nim Muzeum Zamkowe.

Pszczyna
Salon Zielony. Fot. Pudelek (Marcin Szala) [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Decyzja o utworzeniu muzeum zamkowego została podjęta w czerwcu 1945 roku. Organizację placówki powierzono dr Józefowi Klussowi, który został jej pierwszym dyrektorem. Podwoje muzeum zamkowego zostały udostępnione dla publiczności już w rok po zakończeniu wojny – 9 maja 1946 roku. Zwiedzający mogli wtedy zapoznać się z ekspozycją sztuki zdobniczej w kilku salach I piętra, na której wystawiono przedmioty z kolekcji Hochbergów.

W latach 60. i 70. przeprowadzono gruntowny remont zamku i utworzono Muzeum Wnętrz Zabytkowych. W zamkowych salach prezentowano wówczas wnętrza mieszkalne od czasów renesansu do XIX wieku.

W 1995 roku rozpoczęto kolejny generalny remont, w ramach którego zdecydowano się odtworzyć oryginalny wygląd wnętrz zamkowych z czasów Hochbergów. Zostały wówczas zrekonstruowane apartamenty cesarskie na parterze z okresu I wojny światowej. Obecnie w zamku około 80% wyposażenia wnętrz jest oryginalne, to jest zachowało się w takim kształcie, w jakim istniało w zamku na przełomie XIX i XX wieku lub we wcześniejszych epokach. W ramach prac konserwatorskich przywrócono też pierwotne kolory i złocenia.

Sypialnia żółta, fot. Andrzej Otrębski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

W 1995 roku federacja stowarzyszeń Europa Nostra z siedzibą w Hadze, zajmująca się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego, przyznała muzeum dyplom honorowy „za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku”.

Jako uzupełnienie ekspozycji w muzeum, które obecnie nosi nazwę Muzeum Zamkowego w Pszczynie, w jednym z pomieszczeń zamku w 2001 roku otwarto Gabinet Miniatur, a w 2009 roku w gotyckich piwnicach zamku – Zbrojownię.

Obecnie ekspozycje muzealne zajmują wszystkie kondygnacje zamku pszczyńskiego. Obok głównej ekspozycji na parterze, I i II piętrze, do zwiedzania udostępnione są też piwnice, w których mieści się Zbrojownia, oraz Gabinet Miniatur i sale wystaw czasowych, znajdujące się na II piętrze. Na III piętrze (niedostępnym dla zwiedzających) znajdują się m.in. pracownie konserwatorskie.

Fot. tyt.: Klakier [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons