Wystawa fotografii z archiwum Muzeum Warmii i Mazur

21 lutego br. w Galerii na Poddaszu w Lidzbarku Warmińskim zostanie otwarta wystawa fotografii z archiwum Muzeum Warmii i Mazur.

Wystawa fotografii z archiwum Muzeum Warmii i MazurPrezentowane fotografie pochodzą ze zbioru prawie 4400 negatywów małoobrazkowych wykonanych w latach 1947–1969, przekazanego przez Władysława Ogrodzińskiego (1918-2012). Fotografie pochodzą z wyjazdów studyjnych, turystycznych, przedstawiają miasta, krajobrazy, zabytki architektury i wydarzenia z życia społecznego mieszkańców Warmii i Mazur. Najstarsze w zbiorze są fotografie Lidzbarka Warmińskiego pochodzące z lat 50. XX wieku.

„Moje mierzenie z Lidzbarkiem… rozpocząłem w połowie sierpnia 1946 roku, po długich zabiegach o miejsce w przygodnym samochodzie. W stronę Lidzbarka kursowały wówczas dwa lub trzy „pekaesy” dziennie – ciężarówki z drewnianą obudową (…).

W świeżo ustanowionym województwie olsztyńskim Lidzbark był powiatowym zapieckiem, typowym siedliskiem repatriantów. Wysadzono mnie z samochodu na pustkowiu z widokiem na gotycki zamek, wpisanym malowniczo w zieleń wzgórz. Od miasta obraz dzieliły wyszczerbione mury obronne, za którymi kiedyś musiały wznosić się domy. Kilka wyglądało jeszcze zza kurtyny zniszczeń.

Kiedy przeszedłem do zamku, te dwa przedzielone rzeką światy znalazły się prawie o rzut kamieniem. Różniły się w szczegółach: zamek – o dziwo – był zamknięty na klucz – w miejscu, gdzie wszystko inne stało otworem; wypalone podcienia dawnego rynku ziały jeszcze swądem spalenizny, zaś patrycjuszowska kiedyś amfilada barokowych kamienic przy ulicy Długiej ślepiła pustymi oknami ku imponującej bramie miejskiej, której nie sposób było nazwać inaczej niż Wysoką. Jak na ironię, na tyłach patrycjuszowskich fasad z pożaru wojny ocalały piętrowe domki pospólstwa, z których co jakiś czas wybiegały na ulicę bosonogie dzieciaki, by przyjrzeć się przechodniom…”

Cyt.: Władysław Ogrodziński, Pochwała Lidzbarka, Olsztyn 2008, s.155-156

Źródło: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie