Wnuk Romana Potockiego w łańcuckim zamku

15 grudnia br. (sobota) w łańcuckim zamku odbędzie się XIV spotkanie Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci, zatytułowane „Łańcut i niepodległość Polski oczami Romana Potockiego i Hugh S. Gibsona”.

Wnuk Romana Potockiego w łańcuckim Zamku W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane pamiętniki Romana hr. Potockiego i Ambasadora USA w Polsce Hugh S. Gibsona. Gośćmi resursy będą Piotr Jegliński, właściciel wydawnictwa Editions Spotkania i Jan-Roman Potocki, wnuk Romana Potockiego. Wydarzenie odbędzie się o godz. 17:00 w Sali Balowej dawnej rezydencji magnackiej.

W programie:

  • Uroczyste otwarcie spotkania
  • Prezentacja zagadnienia Łańcut i niepodległość Polski oczami Romana Potockiego i Hugh S. Gibsona
  • Piotr Jegliński, właściciel wydawnictwa Editions Spotkania – wydawca książki „W trzech wojnach. Wspomnienia”, autorstwa Romana hr. Potockiego
  • Jan-Roman Potocki – współedytor książki Hugh S. Gibsona „Amerykanin w Warszawie” oraz wnuk Romana Potockiego.
  • Zakończenie spotkania

„W trzech wojnach. Wspomnienia”

Pamiętniki Romana hr. Potockiego urodzonego w 1893 roku, starszego syna Józefa Potockiego oraz Heleny z Radziwiłłów (z linii nieświeskiej). Dzieje Romana Potockiego stanowią nie tylko świadectwo dziejów polskiej arystokracji w zaborze rosyjskim, ale przede wszystkim są historią odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Autor barwnie opowiada przejście całego szlaku bojowego od pierwszej wojny światowej do wojny bolszewickiej, z Kresów do Warszawy. W 1919 roku Roman Potocki był adiutantem Generała Antoniego Listowskiego, dowodzącego drugą armią na froncie wołyńskim. Opisuje wiele nieznanych faktów z wojny polsko-bolszewickiej, jako uczestnik negocjacji i bezpośredni aktor teatru wojennego.

W dalszej części Potocki wspomina lata małżeńskie, spędzone na nowo zakupionym majątku na Wołyniu aż do wybuchu II wojny. Wspomnienia Romana Potockiego mają też walory dydaktyzmu patriotycznego. Skierowane są do szerokiej rzeszy czytelników i w zamiarze wydawnictwa Editions Spotkania mają podnosić świadomość historyczną dotyczącą dziejów Polski i propagować wartości patriotyczne.

„Amerykanin w Warszawie”

Hugh S. Gibson, młody amerykański dyplomata, w kwietniu 1919 r. został mianowany przez Prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona pierwszym posłem Stanów Zjednoczonych w Polsce (1919-1924). Szybko zorientował się w towarzyskich oraz politycznych układach, komentując je w dowcipny sposób i z wnikliwą spostrzegawczością.

Nakreślone przez H. S. Gibsona wyraziste portrety głównych polskich przywódców politycznych, a także opisy odradzającego się kraju do dziś zachwycają trafnością i świeżością spojrzenia. Starannie wybrane teksty dają Czytelnikowi możliwość przyjrzenia się zza kulis dramatycznym wydarzeniom pierwszych lat II RP. Rzeczowe, służbowe analizy i nieocenzurowane prywatne treści są ze sobą ściśle powiązane.

Podczas pobytu w Polsce, Hugh i Ynes Gibson byli częstymi gośćmi Alfreda i Elżbiety Potockich w Łańcucie i pozostali ich przyjaciółmi do końca życia. H. S. Gibson przyjechał do Warszawy ponownie z misją Hoover’a w 1946 r.

Fot. archiwum Muzeum -Zamek w Łańcucie