Świdwin

Tuż nad rzeką Regą w Świdwnie położony jest książęcy zamek, który był siedzibą Krzyżaków i Joannitów.

Świdwin
Fot. 7alaskan [CC BY-SA 3.0]
Pierwszy zamek w Świdwinie powstał prawdopodobnie pod koniec XIII wieku z fundacji księcia meklemburskiego Przybysława IV. Wzniesione wówczas założenie obronne składało się z obwodu warownego na planie trapezu oraz długiego domu mieszkalnego stojącego przy kurtynie północnej. Budowę właściwego castrum rozpoczęlu dopiero kolejni właściciele miasta Wedlowie na początku XIV wieku.

W 1384 zamek zakupił zakon krzyżacki z przeznaczeniem na siedzibę wójtostwa. Krzyżacy dokonali rozbudowy i przebudowy pierwotnego założenia. Na przełomie XIV i XV wieku rozebrali stary dom mieszkalny, wznieśli wschodnie skrzydło i duży ceglany budynek na siedzibę wójta przy kurtynie północnej. Wzniesiono również w tym czasie nową bramę i wieżę przybramną.

W 1445 roku zamek kupił elektor brandenburski Fryderyk II. Na początku XVI wieku przebudowano bramę i wzniesiono przedbramie. Od 1540 roku zamek był użytkowany przez joannitów. W XVIII wieku za ich sprawą dokonano kolejnej przebudowy i rozbudowy obiektu. Wzniesiono wówczas dwa nowe skrzydła i zamknięto ostatecznie dziedziniec. W 1808 roku joannicka komandoria w Świdwinie została zlikwidowana, a zamek przeszedł na własność rządu pruskiego. Przeznaczono go na siedzibę urzędów.

Po 1945 roku zamek został zdewastowany, a następnie spłonął. Został odbudowany w latach 1962-1968. Obecnie użytkowany jest przez ośrodek kultury.

Fot. tyt. Marcin Sokołowski [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons