Wenecja

Do otoczonego niegdyś ze wszystkich stron wodą zamku można dziś dotrzeć suchą nogą. Jednak większość turystów przybywa do Wenecji kolejką wąskotorową.

Wenecja
Fot. Jarosław Paterczyk [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons
Wenecka warownia powstała w połowie XIV wieku z incjatywy Mikołaja Nałęcza z Chomiąży. Zbudowan na niewielkim wzniesieniu pośród podmokłych łąk warownia obejmowała murowany dom mieszkalny, wieżę oraz drewnianą zabudowę gospodarczą.

Po śmierci Nałęcza, zamek w XV wieku przeszedł w ręce Pomianów. W 1420 roku Mikołaj Pomian przekazał zamek na własność archidiecezji gnieźnieńskiej, która utworzyła w nim więzienie dla księży.

Po II pokoju toruńskim zamek stracił znaczenie militarne i wkrótce został częściowo rozebrany. Pozyskana z rozbiórki cegła została spławiona Gąsawką do Żnina i wykorzystana na budowę siedziby kurii prymasowskiej. Od tamtej pory zamek znajduje się w ruinie. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i dziedziniec. Zamek został zabezpieczony jako tzw. trwała ruina. W jej pobliżu pobliżu znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. W sezonie turystycznym możliwa jest przejażdżka kolejką na trasie: Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa.

Fot. tyt.: Wistula [GFDL or CC BY 3.0], from Wikimedia Commons