Wieczór niemiecki w łańcuckim zamku

Na miłośników poezji oraz muzyki dawnej czeka wielka atrakcja. 12 października 2018 r. w łańcuckim zamku odbędzie się koncert z cyklu Europejskie Wieczory Literacko-Muzyczne.

Wieczór niemiecki w łańcuckim zamku
Materiał Muzeum-Zamek w Łańcucie

Europejskie Wieczory Literacko-Muzyczne o seria kameralnych spotkań z poezją, literaturą i muzyką państw członkowskich Unii Europejskiej. Podczas zbliżającego się koncertu wystąpi zespół Consortium Sedinum specjalizujący się w wykonaniu muzyki dawnej i nawiązujący do bogatych, muzycznych tradycji dawnej Pomeranii. W piątkowy wieczór Sala Balowa łańcuckiej rezydencji wypełni się utworami tak wybitnych kompozytorów, jak: Johann Adolf Hasse, Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Haendel i Johann Sebastian Bach.

W skład Consortium Sedinum wchodzą wybitni artyści, specjalizujący się w wykonawstwie zgodnym z dawnymi praktykami wykonawczymi i grający na instrumentach historycznych:

  • Olga Musiał – Kurzawska – flauto traverso
  • Mikołaj Zgółka, Katarzyna Cendlak – skrzypce barokowe
  • Piotr Chrupek – altówka barokowa
  • Bartosz Kokosza – wiolonczela barokowa
  • Urszula Stawicka – klawesyn; kierownik artystyczny zespołu

Zespół wystąpił na wielu festiwalach w kraju i za granicą, takich jak: Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Dni Bachowskie w Krakowie, Festiwal Tańców dworskich Cracovia Danza, Festiwal Bachowski w Gliwicach, Forum Musicum we Wrocławiu, Usedomer Musifestival, Uckermarkische Musikwochen, Hohenlocher Kultursommer Festival, a także na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej we Lwowie.

Consortium Sedinum jest również inicjatorem i pierwszym organizatorem Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Zespół ma na swoim koncie nagrania muzyki ze zbiorów Jasnogórskich oraz kompozytorów pomorskich XVII wieku z cyklu fonograficznego Vitae Pomeranorum Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej.

Fot. tyt. archiwum Muzeum -Zamek w Łańcucie