Stulecie odzyskania Niepodległości w Łańcucie

W związku z obchodami stulecia odzyskania Niepodległości, w najbliższy weekend w łańcuckim zamku odbędzie się koncert pieśni patriotycznych oraz zostanie otwarta wystawa prac artystów-żołnierzy z lat 1914-1918.

Ze sztalugą w okopieW najbliższą sobotę, 6 października, o godz. 19:00 w zamkowej Sali Balowej wystąpi Zalesiańskie Towarzystwo Śpiewacze z koncertem pieśni patriotycznych. Wprowadzenie do spotkania z Pieśnią w Domu Łańcuckim – prof. dr hab. Grzegorz Nowik. Zaproszenia na koncert są dostępne w zamkowej Sieni.

Natomiast w niedzielę, 7 października, w Wielkiej Jadalni zostanie otwarta wystawa ze zbiorów prof. dr. hab. Janusza Ciska „Ze sztalugą w okopie. Artyści w Legionach Polskich 1914-1918”. Gromadzony przez kilkadziesiąt lat zbiór obejmuje prace artystów-żołnierzy. Wśród nich są znajdują się portrety i wizerunki Józefa Piłsudskiego, sceny rodzajowe, a także dział poświęcony kawalerii i symbolice niepodległościowej. Obok dzieł malarskich zostaną zaprezentowane projekty graficzne, typograficzne oraz fotografie. Wystawę będzie można obejrzeć do piątku 30 listopada br., w godzinach otwarcia Zamku.

Fot. tyt.: archiwum Muzeum -Zamek w Łańcucie