Kożuchów

W północnej części Kożuchowa znajduje się niepozorny zamek Piastów głogowskich. Oprócz siedziby książęcej na zamku mieścił się również klasztor Karmelitów i… klub sportowy.

Kożuchów
Fot. Skarabeusz [GFDL or CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons
W XIII wieku w miejscu obecnej warowni znajdował się gród książęcy. W 2. połowie XIV stulecia Piastowie głogowscy wznieśli murowany zamek, składający się z wolnostojącej wieży otoczonej murem na planie czworoboku. Do wschodniego odcinka murów dobudowano budynek mieszkalny.

W 1369 roku, po śmierci księcia Henryka V Żelaznego, stała się siedzibą jego syna Henryka VIII Wróbla. Książę Henryk IX Starszy otoczył obiekt drugim ciągiem murów. Zamek w tym czasie był wprzęgnięty w system miejskich murów obronnych.

Na przełomie XV i XVI wieku zamek był w posiadaniu polskich władców. Wówczas od południa wzniesiono budynek bramny. Następnie zamek był rezydencją książęcą, a od 1685 roku klasztorem zakonu karmelitów. Dawna gotycka wieża została wkomponowana w zachodnie skrzydło mieszkalne, a cała warownia uległa przebudowie.

Po kasacie zakonu w 1810 roku przekształcono na zbrojownię. 60 lat później właścicielem zamku została gmina ewangelicka, która w 1897 roku na miejscu kaplicy zamkowej wzniosła kościół. Podczas II wojny światowej warownia nie uległa zniszczeniom. Generalny remont przeprowadzono w latach 1976-1984 przystosowując obiekt do działalności kulturalnej. Obecnie czteroskrzydłowa budowla z kwadratowym dziedzińcem jest siedzibą Kożuchowskiego Ośrodka Kultury i Sportu „Zamek”.

Fot. tyt.: Jerzy Strzelecki [GFDL or CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons