Korzkiew

Pośród drzew, na wysokim wzgórzu widoczne są mury zamku rycerskiego. Do niedawna była to zaniedbana ruina, dziś – odrestaurowana warownia.

Korzkiew
Fot. MSzybalski [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons
Historia zamku sięga XIV stulecia. W 1352 roku sędzia krakowski Jan z Syrokomli zakupił wzgórze Korzkiew, na którym wzniósł wieżę obronno-mieszkalną. Później wieżę otoczono murem obwodowym, tworząc od południa dziedziniec. Wejście do zamku prowadziło przez bramę w południowej części muru.

W XV wieku potomkowie Jana z Syrokomli dobudowali dwie prostokątne baszty. Pod koniec XV wieku wzniesiono budynek mieszkalny uzupełniony w następnym stuleciu o klatkę schodową.

W XVI wieku z inicjatywy Szymona i Stanisława Ługowskich warownia została gruntownie przebudowana, stając się wygodną i reprezentacyjną rezydencję. Około 1720 roku nowy właściciel zamku, Michał Jordan, przeprowadził jego kolejny remont. W następnych latach warownia znajdowała się w rękach Wesslów i Wodzickich, a pod koniec XIX stulecia popadł w ruinę.

W 1997 roku właścicielem zamku został architekt Jerzy Donimirski, który podjął się jego odnowienia i odbudowania. Od 2004 roku na zamku działa ekskluzywny hotel. Korzkiewski zamek wraz z otaczającym go parkiem stanowi część Korzkiewskiego Parku Krajobrazowego.

Fot. tyt. Zajetynick [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons