Gliwice

W Gliwicach znajduje się nieduży Zamek Piastowski, znany także jako dwór Cetrycza. Obecnie jest siedzibą muzeum, które prezentuje w zamkowych wnętrzach ciekawe wystawy związane z dziejami miasta i regionu.

Gliwice
Fot. Tonkow1993 [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons
Zamek Piastowski został wzniesiony w połowie XIV wieku wraz z murami miejskimi. Składał się z dwóch baszt połączonych murem kurtynowym i drewnianej galerii.

W latach 1558-1561 z inicjatywy ówczesnego dzierżawcy miasta, Fryderyka von Cetrycza, przebudowano obiekt w stylu renesansowym. Wzniesiono wówczas pomiędzy basztami dwukondygnacyjny budynek. Od tej pory aż do 1945 roku budowlę zwano dworem Cetrycza.

Pod koniec XVI wieku dwór Cetryczów przejęło miasto i użytkowano go jako folwark, arsenał miejski i więzienie. Po 1945 roku dwór zaczęto nazywać zameczkiem, a później Zamkiem Piastowskim. W latach 50., 80. XX wieku oraz w latach 2004-205 przeprowadzono w obiekcie gruntowne remonty.

Obecnie Zamek Piastowski jest oddziałem Muzeum w Gliwicach. Prezentowane zbiory składają na dwie ekspozycje – historyczną i archeologiczną.

Fot. tyt.: Lestat (Jan Mehlich) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5 ], from Wikimedia Commons