Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców

Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele zabytkowych zamków i pałaców, które w większości były użytkowane aż do 1945 roku. Po wojnie część z nich przekazywano Państwowym Gospodarstwom Rolnym, inne zaś służyły jako szkoły czy też ośrodki wypoczynkowe.

Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców
Fot. Sławomir Milejski [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons
Pomimo faktu, że część dolnośląskich zamków i pałaców została odbudowana, wiele z nich nadal pozostaje nieznanych lub zapomnianych. W celu przywrócenia pamięci o nich został utworzony Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców.

Szlak pozwala na poznanie 68 zabytków pochodzących z różnych okresów historycznych (wznoszonych od 2. połowy XII wieku do 1. połowy XX stulecia) i różnych typów. Na szlaku znajdują się zamki, pałace i dwory (zarówno królewskie, jak i szlacheckie). Obecnie niektóre z nich jest dobrze zagospodarowanych i są nadal wykorzystywane m.in. jako hotele, inne zaś popadły w ruinę. Większość obiektów otoczona jest wspaniałymi założeniami parkowymi.

Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców posiada również walory przyrodnicze. Część obiektów znajduje się na terenach Parków Krajobrazowych Doliny Baryczy, Doliny Bystrzycy oraz Doliny Bobru. Zamek Chojnik położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przebieg szlaku nie narzuca określonego programu wycieczki, będąc zbiorem położonych na Dolnym Śląsku 68 punktów. Dlatego też można w dowolny sposób zaplanować, które zabytkowe obiekty chcemy zobaczyć. Na trasie znajdziemy znajdziemy m.in.zamki w Gniewoszowie, Jeleniej Górze, Ząbkowicach Śląskich, Oleśnicy, pałace w Wilkanowie, Trzebiszowicach, Kraskowie.

Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców jest przewidziany głównie dla osób zmotoryzowanych. Do poszczególnych obiektów najłatwiej dotrzeć zarówno samochodem jak też rowerem. Można również skorzystać z komunikacji autobusowej.

Fot. tyt.: Sławomir Milejski [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons